Péče o Vámi zakoupené zboží

 

Správné používání kabelek a péče o ně

Nepřetěžujte kabelku
Níže najdete několik rad, jak si uchovat svou oblíbenou kabelku co nejdéle a v co nejlepším stavu. Myslete na to, že vaše kabelka je určená především k uschování drobnějších a lehkých předmětů, jako jsou např. mobilní telefon, peněženka, klíče, diář, časopis, žvýkačky nebo drobná kosmetika. Kabelka není cestovní ani nákupní taška, její nosnost je max. 2-3 kg. Přetěžováním kabelky mohou popraskat, vypárat se nebo jinak poškodit úchyty uší kabelky, nebo může dojít k poškození kovových karabin na uších nebo se může vytrhnout zip. Tyto závady, které vzniknou kvůli přetěžování kabelky, mohou vést k zamítnutí vaší reklamace.
 

Chraňte kabelku před mechanickým poškozením
Jedná se především o poškození spodních a bočních částí kabelky, nebo i vnitřní části kabelky odřením či poškrábáním o jiné předměty. Mohou je způsobit např. vaše hodinky, náramky nebo klíčenky nebo okolní prostředí – zdi, dopravní prostředky apod. Pozor si dejte i při odkládání kabelky na drsné, mastné nebo znečištěné povrchy, které mohou poničit spodní část vaší kabelky. Zipy zavírejte a otevírejte obezřetně bez trhavých pohybů nebo použití nepřiměřené síly. V kabelce nenoste bez pouzdra ani drobné ostré předměty jako jsou manikúrní nůžtičky nebo pilníky na nehty, které mohou poškodit podšívku.
I tyto poškození mohou být důvodem pro zamítnutí reklamace.


Pozor na déštˇ
Nevystavujte svou kabelku prudkému dešti. Promočení kabelky může trvale poškodit její vzhled nebo zdeformovat tvar. Při promoknutí by se vaše kabelka nikdy neměla sušit u radiátoru, či kamen. Mohlo by dojít k jejímu popraskání. Kabelka z lakované usně není vhodná do silného mrazu, při kterém může dojít k popraskání pláště kabelky. Dejte pozor také při přenášení tekutin v kabelce a jejich možnému vylití a poškození kabelky. I toto poškození by znamenalo zamítnutí vaší reklamace.


Skladování kabelek
Jestliže máte více kabelek, skladujte je raději odděleně od sebe v prachových pytlících – dustbag nebo jiných vhodných obalech tak, aby nedošlo k jejich vzájemnému zabarvení nebo poškrábání. Pokud svoji kabelku delší dobu nenosíte, před uložením ji doporučujeme vycpat bavlněnými hadry či papírem tak, aby si kabelka vždy uchovala svůj tvar.
 

Ošetřování a údržba kabelek
Pro správné udržení vzhledu vaší kabelky je dobré používat specializované přípravky na kůži, ať už ve formě sprejů, impregnací nebo krémů.  Jaký přípravek pro vaši kabelku použít, vám nejlépe poradí přímo ve specializovaném obchodě.  Nejdůležitějším faktorem při výběru přípravku je fakt, zda vlastníte kabelku z kůže hladké či drsné, na tyto dva různé povrchy se totiž užívají rozdílné přípravky. Na hladkou kůži se zpravidla používají tekuté výrobky s obsahem vosku, oleje a impregnační složky emulgované ve vodě. U drsné kůže by nemělo dojít ke slepení jemných vláken, a proto se doporučují zejména přípravky ve spreji. Na drobnější nečistoty stačí použít navlhčený hadřík nebo jemnou gumu.
Při údržbě vaši kabelky nezapomínejte na uši a úchyty. Tyto části patří k nejvíce namáhaným, proto je třeba o ně také pečovat. Kovové řemínky lze čistit pomocí vatičky nebo jemného hadříku na šperky. Jestliže jsou uši nebo úchyty z kůže, krémujeme je přípravkem na kabelky. Jsou-li na kabelce zipy, je občas dobré, když se promažou přírodním včelím voskem nebo mýdlem.

Pro výrobu kabelek se používá široký sortiment materiálů od mnoha druhů usní až po materiály syntetické a textil. 
Kůže je přírodní materiál s proměnlivou kresbou, která potvrzuje její přírodní charakter a není odolná vůči agresivním klimatickým jevům (silný déšť, silný mráz), proto je nutné o usňovou kabelku neustále pečovat. Před prvním použitím je vhodné ošetřit koženou kabelku krémem nebo impregnací (dle specifikace kůže), čímž se vytvoří účinná ochrana. Nerovnoměrná kresba povrchu je charakteristický znak přírodní kůže a nelze ji tak považovat za výrobní vadu.

Různé typy kůže a další materiály


Hladká kůže je useň s jemně strukturovanými a malými póry. Hladkou useň čistíme vhodným kartáčkem, navlhčeným měkkým bezbarvým hadříkem nebo čistícími prostředky, které jsou vhodné pro čištění kožené galanterie, ne přípravky na obuv. Suchou useň ošetřete krémem požadovaného odstínu a vyleštěte. Pro občasnou údržbu lze použít i samoleštící houbičky. Pokud dojde k promáčení, dbejte na včasné vysušení (nikdy ne v blízkosti silného zdroje tepla nebo na přímém slunci) a nakrémování krémem pro příslušný druh usně a typ její povrchové úpravy. Příp. rozdíly v zabarvení materiálu jsou charakteristickým znakem přírodní kůže a nejsou předmětem reklamace. Syté a pastelové barvy usně mohou po jisté době užívání zesvětlat, stejně jako bílá barva může po jisté době mírně zežloutnout. Tomu lze částečně zabránit používáním bezbarvého krému.
 

Lakováná kůže je useň s hladkým a lesklým povrchem. Lakovaný povrch kabelky je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, promáčení a silný mráz. K čistění lakované ušně používejte navlhčený měkký hadříkem a čistící prostředky, které jsou k tomu určené.
 

Vlasová kůže (nubuk, semiš) je useň broušená po líci nebo rubu. Vlasovou useň není vhodná do deště. Tuto useň čistěte gumovým kartáčkem určenou na semiš. Vlasovou useň nikdy nekrémujte. Ošetřujte výhradně impregnačními přípravky ve sprejích určené pro tento typ usně.


Kabelky ze syntetiky čistěte vlhčeným hadříkem případně saponátovými roztoky, které jsou k tomu určené a potom do sucha vytřete bezbarvým hadříkem. Kabelky nikdy neperte, nesušte ani nevystavujte přímému slunci.  K čištění nepoužívejte žádné agresivní chemikálie, krémy ani leštidla.
Syntetické materiály mají tendenci podléhat stárnutí.
Textilní kabelky čistěte kartáčováním, podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka, mastné skvrny čističem skvrn na textil. Kabelky nikdy neperte.

Kovové ozdoby kabelek mohou během užívání kabelky očernit materiál kabelky. Pravidelným čištěním materiálu zamezíte trvalým barevným změnám na výrobku. Tyto ozdobné aplikace mohou vlivem  používání kabelky odpadávat či se ulamovat, jelikož jsou mechanicky vysoce namáhány. 

 

Jak se starat o šperky

Životnost šperků zkracuje používání kosmetiky, zejména parfémů, líčidel a laků na vlasy. Látky obsažené v kosmetice mohou poškodit povrchovou úpravu šperku. Pokud se chystáte do společnosti, je vhodné provést nejprve veškeré kosmetické úpravy a až následně se zkrášlit šperky. Šperky je naopak vhodné odkládat vždy jako první. Náramky a náhrdelníky doporučujeme ukládat na speciální stojánky nebo háčky a zabránit tak poškození šperků i oděvu. Bižuterie nepatří do vody, je proto nutné ji před každou koupelí odložit. A to nejen doma ve vaně, ale i v bazénu nebo u moře. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje šperky znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce. Doporučujeme ukládat šperky vždy do šperkovnice, kde budou chráněny proti okolním vlivům. Upozornění: V případě, že máte agresivní pot, je lepší bižuterii vůbec nepoužívat.

Na drahé kovy jemně
Zlato i stříbro, i když se to možná na první pohled nezdá, jsou velmi měkké kovy. Na Mohsově sedmistupňové stupnici tvrdosti, kde 7 značí nejvyšší tvrdost, se pohybují mezi stupněm 2 až 4. Pro praxi to znamená, že není vůbec obtížné šperk poškrábat nebo zdeformovat. K leštění šperků ze stříbra a zlata proto používejte pouze hadříky ze stoprocentní bavlny. Papír, polyester nebo hrubé textilie často obsahují dřevěná nebo umělá vlákna, která by mohla šperk snadno poškrábat. Pokud k leštění používáte jemné šperkařské látky, ujistěte se, že na nich neulpěly nečistoty - ať už během předchozích čištění nebo z místa uskladnění. I samotný prach může být velmi ostrý a zanechat mikroškrábance, kterých si na první pohled nevšimnete, ale které klenotu výrazně ubírají na lesku.

Doporučujeme dodržovat tyto zásady:
Používat šperky jen k účelům, ke kterým jsou určeny, tzn. ke společenským účelům a rozhodně je nenosit při těžké manuální práci, vaření, práci na zahrádce, sportování, spaní atd.
Chránit šperky před chemickými vlivy, např. kosmetickými přípravky, parfémy, při barvení vlasů nebo trvalé ondulaci, při práci v laboratoři, při lázeňských procedurách atd.
Chránit šperky před nárazy a mechanickým poškozením.
Občas očistit šperk přípravky k tomu určenými (hadříky, lázně) nebo požádat o odborné vyčištění přímo ve zlatnické prodejně, zejména pokud se jedná o šperky s pravými kameny.
V případě poškození šperku nezasahovat a nechat jej odborně opravit ve zlatnictví.

Důležité upozornění:
Oxidace neboli černání stříbra není výrobní vada. Jde o přirozenou chemickou reakci způsobenou výskytem různých chemických látek v ovzduší. Ve větší míře k oxidaci přispívá zejména obsah sloučenin síry v daném prostředí, nebo užívání léků, některé kosmetické přípravky, ale i prašné prostředí. K uvedení šperku do původního stavu stačí vyčištění přípravky určenými k čištění stříbra.  Záruka zboží se vztahuje na výrobní vady zboží. Kratší životnost výrobku v důsledku běžného opotřebení nelze považovat za vadu a není možno jí ani jako takovou reklamovat.

Péče o hodinky
Doporučuje se dodržování těchto zásad:
Používat hodinky jen k účelu, ke kterému jsou určeny, tzn. společenské hodinky pouze ke společenským účelům, sportovní hodinky např. k plavání.
Vždy si zkontrolovat na číselníku nebo na zadním víku stupeň vodotěsnosti a používat hodinky jen v tom prostředí, pro které byly zkonstruovány. Hodinky nevodotěsné, nebo označené WR se nesmí používat při plavání!
Chránit hodinky před nárazy, působením magnetu, el. pole.
Chránit hodinky před chemickými prostředky, barvami a kosmetickými přípravky.
Chránit hodinky před extrémními teplotami. Normální teplotní rozmezí, ve kterém se mohou hodinky používat bez rizika, je od –5 do 35 stupňů C. Teploty pod mínus 10 stupňů mohou vyvolat přechodné zpožďování hodinek nebo zkrátit životnost baterie. Chod hodinek se upraví, jakmile jsou hodinky opět v normální teplotě.
Očistit občas pouzdro a náramek od nečistot měkkým hadříkem.
Provádět výměnu baterie vždy v odborném servisu a dbát, aby byla vsazena kvalitní baterie, u vodotěsných hodinek (označení 50 m a 100 m) vyměňovat baterii vždy v servisním středisku, které je vybaveno přístrojem na zkoušku vodotěsnosti. K výměně baterie přistoupit okamžitě, jakmile se sekundová ručička začne pohybovat ve dvousekundových intervalech.
 

Zlatník se někdy vyplatí
Nebojte se svěřit šperky či hodinky odborníkovi. Mnoho zlatníků nabízí čištění za několik desítek korun. Klenot vám vyleští k nepoznání a navíc mohou spravit i některé drobné vady nebo deformace, aniž by došlo ke ztrátě barvy nebo lesku.